Rabarbarowe cuda
Wiosna w pełni – to idealny czas na korzystanie z dobrodziejstw natury – świeżych warzyw i owoców. Dziś podzielę się z Wami moimi pomysłami na wykorzystanie rabarbaru.
Znamy go chyba wszyscy – kto nigdy nie jadł ciasta drożdżowego z rabarbarem ten nie wie co traci 😉 Pełen witamin, lekko kwaskowy, niesamowicie soczysty jest świetnym dodatkiem do ciast a także kompotów. Ale nie tylko… Ja postanowiłam wyczarować z niego aż trzy różne kulinarne dzieła, a że efekt uważam za bardzo smakowity, to już dzielę się przepisami 🙂
Tarta Rabarbarowa
Od samego zapachu jaki unosił się w domu można było porządnie zgłodnieć 🙂
Składniki na kruche ciasto:
- 100g masła
- 250g mąki
- 1 jajko
- 1 łyżka wody
- Dwie łyżki cukru pudru
Przygotowanie:
Z podanych składników szybko zagnieść ciasto, uformować kulę, zawinąć w folie i włożyć na 30 minut do lodówki.
Składniki do wypełnienia tarty:
- 1kg rabarbaru
- 200ml śmietany kremówki 36%
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 120g drobnego cukru do wypieków (do kremu)
- 120g cukru (do pieczenia rabarbaru)
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 5 jaj
Przygotowanie:
1. Kiedy ciasto jest w lodówce należy upiec rabarbar:
Rabarbar umyć, pokroić na 3cm kawałki i zasypać cukrem. Piec w temp 180 stopni przez 25 minut. Należy uważać aby rabarbar się nie rozpadł, musi zachować swój kształt. Po upieczeniu przełożyć rabarbar na durszlak lub sitko i pozostawić do odsączenia, tak aby zachować syrop.
2. Wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować i wyłożyć nim wysmarowaną i wysypaną bułką tartą formę do tarty o średnicy 30cm. Warto pamiętać aby dokładnie obłożyć ciastem całą formę, tak aby ciasto wystawało ponad brzegi po 1,5cm. Ciasto nakłuć widelcem, wyłożyć papierem do pieczenia i posypać fasolą lub ceramicznymi kulkami do pieczenia. Piec w temp. 170 stopni przez 15 minut. Po tym czasie ściągnąć obciążenie i piec jeszcze przez 5 minut.
3. Śmietanę, jaja, cukier, mąkę ziemniaczaną i cukier waniliowy wymieszać mikserem do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Można dodać do masy syrop z rabarbaru dla głębszego smaku.
4. Wyjąć ciasto z piekarnika, na podpieczonym spodzie wyłożyć delikatnie upieczony rabarbar i zalać go masą śmietanowo – jajeczną. Piec przez 30-35 minut w temp 180 stopni.
Tarta wychodzi idealnie krucha, aromatyczna, po prostu doskonała… Mam nadzieję że będzie Wam smakować tak jak mnie 🙂
Rabarbarowa lemoniada
Wszyscy wiemy że wiosenne dni potrafią być bardzo ciepłe a co lepiej gasi pragnienie niż lemoniada? Orzeźwiająca, pyszna i przede wszystkim – zdrowsza niż słodzone napoje pełne sztucznych dodatków.
Składniki:
- 150 ml syropu z pieczonego rabarbaru
- 1 cytryna
- 1,5 l wrzątku
- Mięta – kilka gałązek
Przygotowanie:
Do syropu rabarbarowego włożyć pokrojoną w plastry cytrynę i miętę. Zalać wrzątkiem, dokładnie wymieszać i wystudzić. Wyciągnąć miętę i cytrynę. Podawać mocno schłodzoną z kostkami lodu. Idealna na ciepłe wiosenne popołudnie. Jeszcze tylko książka w dłoń i pełen relaks gwarantowany 🙂
Rabarbarowy Fool
A teraz przekażę Wam przepis na mój ulubiony rabarbarowy deser. Aby wyszedł idealnie pyszny trzeba spełnić tylko jeden warunek: wybrać najbardziej czerwony rabarbar.
Składniki (na 5 porcji):
- 500 ml śmietany kremówki
- 1 kg rabarbaru
- 120g cukru
- 2 łyżki cukru pudru
Rabarbar upiec wg przepisu z tarty, przełożyć na sitko lub durszlak, syrop zachować. Rabarbar zmiksować na puree. Śmietankę ubić z 2 łyżkami cukru pudru na sztywno, do śmietany dodać pure rabarbarowe. Zamieszać delikatnie 3-4 razy i przełożyć do pucharków tak, aby krem nie był wymieszany na gładko. Polać syropem rabarbarowym. Do deseru można przygotować też domowe, maślane herbatniki ale to już opowieść na następny wpis 🙂
Mam nadzieję, że daliście się skusić na przygotowanie rabarbarowych smakołyków. Dajcie znać w komentarzach jak Wam poszło. A może macie jakiś swój najlepszy przepis na wykorzystanie rabarbaru?
Pozdrawiam
Milena